Powódź Bieruń

Aktualności

Omówienie sytuacji z dnia 26.06. br. na rz. Gostynce z kierownikiem Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta

09 lipca 2013
Omówienie sytuacji z dnia 26.06. br. na rz. Gostynce z kierownikiem Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta

W dniu 02.07.2013 roku w Urzędzie Miejskim w Bieruniu odbyło się spotkanie z Kierownikiem Referatu Zarządzania Kryzysowego Panem Jarosławem Jurzakiem oraz członkami naszego stowarzyszenia Panem Michałem Kucz i Henrykiem Morkisz. Podczas spotkania omówiona została sytuacja na rzece Gostyni w Bijasowicach w dniu  26.06.2013 roku.

Uzgodniono wspólnie, iż w przypadku zaistnienia podobnej sytuacji  będą podejmowane wspólne działania z UM w Bieruniu oparte na podstawie poszerzonych danych meteorologicznych wynikających z posiadanego przez UM systemu wczesnego ostrzegania przed nagłymi wezbraniami  wody w naszych rzekach.  Jednocześnie Jarosław Jurzak zaprezentował i omówił  ten system  opierający się na  zamontowanych na rzekach wodowskazach w  Goczałkowicach na rzece Wiśle, w Mysłowicach na rzece  Przemszy i w Tychach na rzece Gostyni oraz na  specjalistycznym  programie pogodowym przedstawiającym  aktualną  prognozę pogody i jej symulacje dostarczane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Poinformowani zostaliśmy również , że planuje się montaż kolejnych wodowskazów  min w Tychach na Gostyni co pozwoli w  lepszym stopniu przeciwdziałać zagrożeniom przeciwpowodziowym w Bieruniu.  Zadowoleni z podejmowanych dotychczasowych działań przeciwpowodziowych jednostek  OSP  i UM w Bieruniu  zwróciliśmy jednak  uwagę aby  monitorować także  po większych opadach deszczu ujścia naszych rzek gdzie bardzo często dochodzi  do nagłych wezbrań i ewentualnej cofki. Że sytuacje te budzą w  mieszkańcach  niepokój i obawy. Wskazaliśmy także  aby  szczególną uwagę zwrócić na modernizowane odcinki obwałowań  potoku Goławieckiego i Gostyniw Bijasowicach, gdyż  tam może wystąpić obecnie  największe zagrożenie dla  Bierunia. Poruszyliśmy również w rozmowie kwestię ulicy Nadbrzeżnej w Czarnuchowicach i  jej przedłużenie ulicę Rolniczą w Chełmie Śląskim wskazując iż  po pierwsze  jest to  droga ewakuacyjna dla dzielnicy Czarnuchowice  i  stanowi jednocześnie wał przeciwpowodziowy dla Bierunia ze strony Przemszy a jej stan techniczny, czy to nawierzchnia ,czy wysokość   pozostawiają wiele do życzenia. Poprosiliśmy o wspólne działania w tej sprawie calem  poprawy  tej sytuacji. Podczas  spotkania wstępnie omówiona została również  współpraca  UM  w Bieruniu z naszym Stowarzyszeniem „Atlantyda” i Stowarzyszeniem „Porąbek”  w projekcie unijnym „Oswajamy Powódź”, który nasze Stowarzyszenie w miesiącach jesiennych tego roku rozpocznie  wdrażać wśród mieszkańców Bierunia.

Podziękowania

Podziekowanie dla Malgosi Watoła

23 lipca 2014
Małgosiu, Ty wiesz i my wszyscy wiemy jak wiele zrobiłaś dla powodzian w roku 2010 dlatego z całego serca należą Ci sie szczere podziękowania za zaangażowanie, serce i bezkompromisowy styl w jakim prowadziłaś Komitet i w jaki świetny sposób nas zorganizowałaś. Nie przejmuj się słow...
Michał Kucz

Sonda

Gdyby zaistniała konieczność wysiedlenia mieszkańców w związku z budową polderu zalewowego w Bieruniu (Bijasowicach), czy opuściłbyś miejsce zamieszkania w zamian za:

Biuletyn

Facebook