Powódź Bieruń

Aktualności

Czy 10 lat po powodzi jesteśmy bezpieczniejsi? - Jarosław Mokry

Czy 10 lat po powodzi jesteśmy bezpieczniejsi? - Jarosław Mokry

24 maja 2020

 

Ostatnie 25 lat w naszym mieście to dwie katastrofalne w skutkach powodzie. Od ostatniej mija właśnie 10 lat. Czy dzisiaj jesteśmy lepiej zabezpieczeni przed wielką wodą?
Obecnie w sensie dosłownym i metaforycznym pochłonął nas koronawirus, ale to nie koniec złych wiadomości, bowiem za horyzontem czai się już susza. Średnioroczne opady deszczu są coraz mniejsze, a temperatury wyższe. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy przypisywany jest postępującym zmianom klimatu.
Obecnie średnioroczne opady są coraz mniejsze, ale nie usuwa to zagrożenia opadami nawalnymi.

Pomoc dla Ośrodka Miłosiedzie Boże w Borowej Wsi

07 maja 2020
Przekazano 58 komletów zakupionej pościeli i prześcieradeł dla Ośrodka Osób Niepełnosprawnych Caritas Archidiecezji Katowickiej MIŁOSIERDZIE BOŻE w Borowej Wsi - to efekt zbiórki finansowej jaką przeprowadzono na walkę z koronawirusem w tej placówce.

WSPIERAMY OŚRODEK DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH CARITAS ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ MIŁOSIERDZIE BOŻE  - COVID 19

WSPIERAMY OŚRODEK DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH CARITAS ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ MIŁOSIERDZIE BOŻE - COVID 19

22 kwietnia 2020

Ks. Krzysztof Bąk dał się poznać podczas powodzi w 2010 r., kiedy to sprawując funkcję dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej, zorganizował pomoc bieruńskim powodzianom i bardzo udzielał się przy niwelowaniu jej skutków. Z jego inicjatywy przekazano powodzianom najpotrzebniejsze produkty spożywcze, zorganizował też zbiórkę pieniędzy na rzecz mieszkańców z miejscowości dotkniętych klęską.

Teraz sam potrzebuje pomocy. Jest emerytowanym księdzem w Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Borowej Wsi koło Mikołowa, w którym 16 kwietnia pojawił się pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem, a później kolejne. Kwarantanną objętych zostało 20 pracowników wraz z dyrektorem placówki i ks. Krzysztofem Bąkiem oraz 150 podopiecznych wymagających nieustannej troski ze strony personelu. Koronawirus najbardziej zagraża najsłabszym.

Artykuł:

Artykuł: "Powódź kontra wiedza"

02 października 2017

Słońce i cieplejsze dni bez opadów pozwoliły nam już zapomnieć o alercie powodziowym, licznych podtopieniach i wzbierających rzekach przed tygodniem. Razem z wodą wzbierał też potok informacyjny – wozy telewizyjne wyczekiwały na wałach, gdzie zajeżdżali też nerwowi mieszkańcy.

 

Główne wydanie aktualności o zagrożeniu powodziowym w Bieruniu

Główne wydanie aktualności o zagrożeniu powodziowym w Bieruniu

03 maja 2016

30 Kwietnia 2016 r. przedstawiciele Stowarzyszenia Atlantyda wystąpili w wieczornym wydaniu aktualności w TVP Katowice poświęconemu zagrożeniu powodzią.

Zobacz mateiał filmowy.

Życzenia

Życzenia

24 grudnia 2015

Niech czas Świąt Bożego Narodzenia będzie pełen atmosfery radości, wytchnienia i zatrzymania od codziennego pędu. Kolejny zaś rok niech będzie czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.
Zarząd Stowarzyszenia "Atlantyda"

Uwagi do Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym

Uwagi do Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym

21 czerwca 2015

Poniedziałek, 22 czerwca to ostatni dzień, kiedy można składać uwagi do projektów Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym.

Gminia Bieruń w posiadaniu map zagrożenia i ryzyka powodziowego

Gminia Bieruń w posiadaniu map zagrożenia i ryzyka powodziowego

07 czerwca 2015

Dnia 15 kwietnia  2015 r. Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej przekazał mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego m. in. wojewodom oraz regionalnym zarządom gospodarki wodnej. W dniu 4 maja 2015 r. nastąpiło przekazanie map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego gminie Bieruń przez Regionalny Zarząd Gospodfarki Wodnej w Gliwicach.

Podziękowania

Dziękuję

29 stycznia 2011
"Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie" Phil Bosmans Serdeczne podziękowania dla rodziny Wiśniowskich z B...
Rodzina Chrobok

Sonda

Gdyby zaistniała konieczność wysiedlenia mieszkańców w związku z budową polderu zalewowego w Bieruniu (Bijasowicach), czy opuściłbyś miejsce zamieszkania w zamian za:

Biuletyn

Facebook