Powódź Bieruń

Aktualności

Sprawozdanie z konferencji przeciwpowodziowej

08 kwietnia 2011
Sprawozdanie z konferencji przeciwpowodziowej

W dniu 8 kwietnia 2011 roku w Bieruniu przy ulicy Remizowej 19 (w sali przy OSP) miała miejsce konferencja organizowana przez władze miasta Bieruń oraz Wojewodę Śląskiego dotycząca „Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły”, której przewodniczył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jerzy Miller.

Wśród zaproszonych gości byli min. Wojewodowie: Mazowiecki, Świętokrzyski, Małopolski, Lubelski, Podkarpacki, posłowie na sejm RP pan Tomczykiewicz Tomasz, Wójcik Artur, przedstawiciele najważniejszych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo przeciwpowodziowe (ŚZMiUW w Katowicach, RZGW w Gliwicach, RZGW w Krakowie, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach), włodarze sąsiednich gmin ze Starostą Bieruńsko – Lędzińskim na czele, przedstawiciele nauki z Politechniki Krakowskiej i inni których wymienienie zajęło by zbyt wiele czasu.
                W trakcie spotkania przedstawiono koncepcje „Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły”. Program zakłada kompleksowe rozwiązanie kwestii ograniczenia powodzi wzdłuż dorzecza i zlewni Wisły na terenach województw: Śląskiego, Małopolskiego, Podkarpackiego, Lubelskiego i Świętokrzyskiego poprzez stałe zwiększanie pojemności zbiorników retencyjnych (w tym zbiornika w Goczałkowicach – co jest istotne dla Bierunia), modernizację obwałowań zarówno Wisły jak i rzek cofkowych (np. Przemsza, Potok Goławiecki Itd.), tworzenie polderów zalewowych.
Cały program podzielony został na 39 zadań, z których najistotniejsze dla mieszkańców Bierunia są:

  • zadanie nr. 1 „Zabezpieczenie przed zagrożeniem powodziowym doliny Wisły na odcinku Małej Wisły – do ujścia Przemszy”,
  • zadanie nr. 2 „Zwiększenie stałej rezerwy powodziowej zbiornika retencyjnego Goczałkowice”,
  • zadanie nr. 18 „Ochrona przed powodzią w zlewniach bezpośrednich dopływów Wisły od przekroju Goczałkowice do ujścia Skawy”.

              W trakcie dyskusji Przewodniczący Rady Miejskiej Przemysław Major zarzucił brak konkretnych rozwiązań dla Bierunia oraz poparł apel Wojewody Śląskiego Zygmunta Łukaszczyka o włączenie do programu budowy zbiornika retencyjnego w Bijasowicach. Ponadto Pan Major odniósł się do uchwały Rady Miejskiej w Bieruniu z dnia 27.05.2010r. w sprawie „Podjęcia działań w zakresie przyczyn i skutków powodzi”, oraz braku jej realizacji przez władze centralne. Inne głosy dotyczyły konieczności czyszczenia koryt rzek, bieżącego utrzymania urządzeń wodnych oraz odpowiedzialności inwestorów „betonujących” duże połacie aglomeracji miejskich -  co w znacznym stopniu przyspiesza spływ wody do rzek po opadach i uniemożliwia naturalne wchłanianie.
W  odpowiedzi stwierdzono iż, w programie nie znalazły się szczegóły planowanych prac, gdyż  jest to plan ramowy, którego przyjęcie pozwoli na doszczegóławianie zadań w poszczególnych gminach.
         „Program  ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły” zakłada realizację zadań do 2030 roku i koszt ponad 13 mld zł. Straty  powodzi tylko 2010 roku w zakresie strat na wałach i urządzeniach wodnych rejonu Górnej Wisły wyniosło  prawie 5 mld zł. Podsumowując jak najszybsze przyjęcie i realizacja programu jest jak najbardziej zasadna i postęp prac będzie się przekładał na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców terenów zagrożonych powodziami.

                                                                                               Adam Rozmus
                                                                  Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieruniu

 

Relacje ze spotkania w Bieruniu znajdziesz również na stronach internetowych: MSWiA, Urzędu Marszałkowskiego, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta w Bieruniu oraz w TVP Katowice w aktualnościach z dnia 8 kwietnia br. Informacja o konferencji w Bieruniu rozpoczyna sie od 4:35 minuty

Zobacz więcej informacji nt.  „Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły”

Podziękowania

PODZIĘKOWANIE DLA PANI WATOLY

29 lipca 2014
PANI MAŁGOSIU TO CO NAPISANO W GAZECIE TO OKROPNE OSKARŻENIA WOBEC PANI I PANA PODLESNEGO JA MYSLE INACZEJ I PEWNO DUZO LUDZI TEZ TAK MYSLI ZE TO CO PANI I PAN PODLESNY DLA NAS ZROBILI TO BYLA DUZA I BEZINTERESOWNA POMOC Z WASZEJ STRONY. PANI NIE MUSIALA NAM POMAGAC JAK WIELU INNYCH KTORZY TYLKO C...
RODZINA POSZKODOWANA W POWODZI

Sonda

Gdyby zaistniała konieczność wysiedlenia mieszkańców w związku z budową polderu zalewowego w Bieruniu (Bijasowicach), czy opuściłbyś miejsce zamieszkania w zamian za:

Biuletyn

Facebook