Powódź Bieruń

Aktualności

Pakiet spraw przeciwpowodziowych - Henryk Skupień.

23 stycznia 2011
Pakiet spraw przeciwpowodziowych - Henryk Skupień.

Pozwolę sobie na komentarz do przedstawionych zagadnień związanych z zagrożeniami powodzią w Bieruniu w aspekcie podjętych uchwał przez Radę Miejską w Bieruniu i zajętymi w tej sprawie stanowiskami, a mianowicie:
Uchwałą z dnia 27 maja 2010  w sprawie podjęcia działań w zakresie przyczyn i skutków powodzi;
stanowiska z dnia 30 września 2010 w sprawie skutecznego wykonania wymienionej wyżej uchwały Rady Miejskiej w Bieruniu z dnia 27.05.2010;
stanowiska z dnia 28 października 2010 w sprawie rozwoju miasta w świetle zmian układu przestrzennego , spowodowanych działalnością górnictwa i związku z tym zmianami stosunków wodnych.

Poczuwam się w obowiązku nawiązać do tej tematyki, ponieważ podjąłem ten temat w minionej kadencji Rady Miejskiej Bierunia, proponując władzom samorządowym Gminy kompleksowe rozwiązanie tego trudnego zagadnienia z nawiązaniem do zmienianych w tym zakresie powszechnie obowiązujących przepisów prawnych. I tak powstał ciąg zadań można by powiedzieć pakiet niezbędnych spraw do załatwienia z jednoczesnym wskazaniem jak należy te sprawy załatwić, a więc mówiąc wprost co trzeba i jak trzeba zrobić aby uzyskać bez zbędnej zwłoki zamierzony cel, jakim jest bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Nie mam obecnie formalnego wpływu, ponieważ nie zostałem wybrany do Rady Miejskiej w Bieruniu na to czy ten umownie nazwijmy pakiet spraw związanych z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym i zagrożeniami związanymi z działalnością kopalń będzie prze władze samorządowe Bierunia wykonywany, a jeżeli będzie to kiedy i jak będzie wykonywany. Dlatego głównie co w jakimś zakresie już się stało poprzez powstanie tego serwisu internetowego, a więc poprzez inicjatywę mieszkańców, mogę wspólnie z ludźmi dobrej woli i zaangażowanymi dążyć do wykonywania tego ważnego celu.
Chciałbym podkreślić, że władze samorządowe mają szczególny obowiązek podejmować sprawy mające istotne znaczenie dla społeczności lokalnej. Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, a właściwie „ochrona przeciwpowodziowa w tym utrzymanie gminnego magazynu przeciwpowodziowego” zapisane w ustawie o samorządzie gminnym jako zadanie własne gminy ma ograniczony charakter do przedsięwzięć lokalnych, to jednak nie wolno zaniedbać wszystkich możliwości rozwiązania tego problemu o szerszym charakterze zarówno w zakresie określenia obszaru inwestycji, rodzaju niezbędnych prac, inwestora i skoordynowanych działań wykonawczych. Pomimo, że wszyscy mieszkańcy Bierunia stanowimy Gminę to należy w sensie prawnym rozróżnić poszczególnego mieszkańca jako osobę fizyczną mającą określone prawa od Gminy, która jest osobą prawną rządzącą się innymi prawami i obowiązkami niż osoba fizyczna, i dlatego te dwa podmioty powinny razem współdziałać, aby w tej sprawie uzyskać maksymalny użyteczny wynik.
Może to przydługie wprowadzenie, ale chciałbym uzmysłowić wszystkim, że tu nie ma drogi na skróty nie ma postępowania poprzez zaklęcia i hasła bowiem jest to trudna i wyboista droga, na której mogą nas spotkać trudności, dlatego do tej wyprawy jakim jest bezpieczny i dobry do zamieszkania Bieruń musimy być dobrze przygotowani i to nie sami ale z grupą dobranych przyjaciół. Ta myśl legła u podstaw podjętej przez Radę Miejską w Bieruniu w dniu 27 maja uchwały, do której odsyłam, UCHWAŁA. W uzasadnieniu do uchwały chciałem zwrócić uwagę władzom administracyjnym państwa, powiatu, ościennym gminom podobnych jak Bieruń o zagrożeniach powodzią i skutkami działalności kopalń, że jakiekolwiek zaniechanie i bagatelizowanie tego problemu doprowadzi do nieodwracalnych, negatywnych skutków w  życiu społecznym i gospodarczym tego rejonu.
Pozwolę sobie zacytować to uzasadnienie:
„Bieruń ze względu na niekorzystne usytuowanie pod względem hydrograficznym w szczególności ze względu na nizinny charakter oraz znajdujące się w jego obrębie rzeki: Wisła, Przemsza, Mleczna, Gostyń oraz rzeka Soła leżące 2 km poza Bieruniem, ale poprzez jej dopływ do Wisły powodująca również zagrożenie powodziowe dla naszego miasta. Ponadto na terenie Gminy znajdują się potoki i inne cieki wodne jak np. tzw. potok Goławiecki, który toczy wody bezpośrednio do Wisły i jest bardzo niebezpieczny nawet przy niewielkich opadach. Do tego należy dodać duże ilości wody, które codziennie są wypompowywane z kopalń i trafiają jak w przypadku KWK Ziemowit do wyżej wymienionego Potoku Goławieckiego, a następnie do Wisły. Jeżeli jedna z największych Kopalń w Europie KWK Piast wydobywa dziennie kilkadziesiąt tys. ton węgla to również dziennie wyprowadza się z kopalni co najmniej tyle samo wody. To już nie pierwsza powódź na naszym terenie, ostatnia o dużym zasięgu, największa na Górnym Śląsku to oczywiście w 1997 roku. Przewidujemy, że poniesione straty w wyniku tegorocznej majowej powodzi będą jeszcze większe. Niepokojące jest to, że pojawiły się w znacznie większym nasileniu inne przyczyny tegorocznej powodzi niż w 1997 r., a to głównie poprzez duże zmiany topografii terenu (niecki bezodpływowe), pogłębiające się w wyniku eksploatacji górniczej, powodującej, że wiele terenów Gminy jest poniżej koryt rzek.
W latach 1997-98 zostały opracowane założenia do programu „Master plan Czysta rzeka Gostyń”, który prócz zadań związanych z ekologią, co również jest ważne, bo wszystkie wymienione w treści uchwały rzeki są bardzo zanieczyszczone za wyjątkiem Soły, przewidywał również dobre rozwiązania przeciwpowodziowe. Niestety jak zwykle na planach się skończyło. Koszty takiej beztroskiej polityki są coraz większe i to w wymiarze społecznym uniemożliwiające wykonanie zadań samorządowych gmin, również w wymiarze gospodarczym, ponieważ wymieniony w uchwale obszar to wielki produkcyjny teren przynoszący Państwu Polskiemu duże dochody, obszar gdzie praktycznie nie występuje bezrobocie. Jeszcze kilka lat takiej polityki to wielkie problemy społeczne, a poprzez utracone korzyści gospodarcze to wielkie straty dla Polski. Tylko w naszej miejscowości koszty napraw z 1997 r. i obecne  będą tak duże, że mógłby zostać wykonany w dużym stopniu, zaniechany  Plan Masters Czysta rzeka Gostyń, służący wszystkim wymienionym w uchwale miejscowościom, w tym tak ważnemu w skali światowej miejscu „martyrologii” poniemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Podkreślamy, że ze względu na szczególne warunki topograficzne Bierunia i intensywną eksploatację kopalń, ponosimy znacząco wyższe wydatki dotyczące budowy i  koszty utrzymania infrastruktury odpornej na szkody górnicze. O powyższym świadczą choćby ceny wody, ścieków, które ponosi Gmina i mieszkańcy, które np. w sąsiednich Tychach są znacznie niższe. Bez zwiększenia dochodów Gminy nie jesteśmy w stanie w należyty sposób wykonywać ustawowych - w naszym przypadku o zwiększonych kosztach - zadań Gminy, nie mówiąc o możliwościach odbudowy zniszczeń popowodziowych.”
 Ta uchwała wraz z uzasadnieniem nie straciła na aktualności, tylko należy przede wszystkim dążyć do określonych sposobów jej wykonania poprzez współdziałanie z grupą autorytetów naukowych, praktyków, polityków z zakreśleniem form współpracy między gminami, w tym o charakterze instytucjonalnym i również w zakresie  roszczeniowym na rzecz  Gminy, ale i mieszkańców, którzy mają interes prawny aby sprawy bezpieczeństwa powodziowego w powiązaniu z  negatywnymi skutkami ruchu zakładu górniczego były właściwie załatwione. Nie będę rozwijał zasad i sposobów postępowania w tych sprawach, ponieważ wymagałoby to co najmniej takiego samego wywodu jak wyżej i byłoby to dosadnie mówiąc nużące nie mniej niewłaściwe podejście i wykonanie tych zagadnień może wpłynąć na to, że nie dojdziemy szybko tą wyboistą drogą do naszego wymarzonego, ale realnego celu jakim jest, co podkreślam bezpieczny do zamieszkania Bieruń. Tak jak zaznaczyłem, nasze działania muszą być oparte  na twardej rzeczywistości, w tym co ważne mieścić się w ramach obowiązujących przepisów, które znacznie się zmieniły po majowej powodzi 2010 roku oraz w związku z podpisaniem przez Burmistrza Miasta Bierunia Koncesji na dalsze wydobycie węgla przez KWK Piast do roku 2032. 
Jak zaznaczyłem wyżej powstał pakiet w trzech osłonach rozwiązań tego trudnego tematu dla naszego miasta. Postaram się przedstawić w następnym opracowaniu dwa pozostałe elementy zasad przyjętych przez Radę Miejską w Bieruniu w sprawie działań przeciwpowodziowych i ograniczenia negatywnych skutków działalności kopalń w tym zakresie jako gwarancji  uzyskania pożądanego rezultatu. Podjęte w tych sprawach rozstrzygnięcia Rady Miejskiej w Bieruniu powinny być wykonywane, i dlatego warto o tych sprawach mieć jak największą wiedzę, aby w słusznym interesie to zadanie „bezpieczny do zamieszkania Bieruń” było priorytetem działalności władz samorządowych naszego miasta. Bo cóż będą znaczyć piękne szkoły, dobre drogi i inne zdobycze cywilizacji, jeżeli zostaną zniszczone przez kolejną , i jeżeli co najgorsze przy jeszcze jednym takim doświadczeniu młodzi mieszkańcy naszego miasta nie będą chcieli wiązać swojej przyszłości z Bieruniem. To jest rada, ale i przestroga dla tych, którzy ten problem postrzegają przez pryzmat „partykularnych interesów”.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Henryk Skupień

Opisany powyżej pakiet został przedstawiony przez redaktora serwisu do wiadomości radnym powiatowym i gminnym. Przedmiotowy pakiet stanowi pierwszą część systemowych rozwiązań przeciwpowodziowych. Kolejna część rozwiązań przeciwpowodziowych zostanie opublikowana w lutym br. Wierzymy, że radni nie pozostaną obojętni na ludzkie dramaty mieszkańców Bierunia i będą kontynuować wdrażanie wyżej przedstawionych uchwał w dążeniu do osiągnięcia celu jakim jest "bezpieczny do zamieszkania Bieruń". Należy również zaznaczyć, że zagrożenie powodziowe występuje nie tylko w Bieruniu, ale dotyczy większego obszaru powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

Podziękowania

Serce dla Małgosi....

01 sierpnia 2014
.... bo co można dać za serce- tylko serce. Nic innego nie będzie miało takiego wymiaru zapłaty za to dobro, które Małgosia zrobiła dla powodzian. Kolor papieru nie ma tu znaczenia gdy zmierzymy to wszystko co pozostało. Bo czy można zmierzyć poświęcenie, dobroć, bezinteresowność, ...
Ania

Sonda

Gdyby zaistniała konieczność wysiedlenia mieszkańców w związku z budową polderu zalewowego w Bieruniu (Bijasowicach), czy opuściłbyś miejsce zamieszkania w zamian za:

Biuletyn

Facebook